You need to be logged in to mark episodes as watched. Log in or sign up.
Season 1
Sex kända svenskar söker sina rötter. I kväll ger sig Helena Bergström ut på en resa i sin egen släkthistoria, i förhoppningen att hitta de starka kvinnor, som kanske varit med och
.. show full overview
Sex kända svenskar söker sina rötter. I kväll ger sig Helena Bergström ut på en resa i sin egen släkthistoria, i förhoppningen att hitta de starka kvinnor, som kanske varit med och format henne. Hur var det t.ex. med farmor Anna Stina, som dansade i Operabaletten på 1920-talet?
Sex kända personer söker sina rötter. Thomas Bodström, socialdemokratisk förgrundsgestalt, advokat och fd justitieminister, ger sig ut på jakt efter sanningen om "Björnjägarn", en
.. show full overview
Sex kända personer söker sina rötter. Thomas Bodström, socialdemokratisk förgrundsgestalt, advokat och fd justitieminister, ger sig ut på jakt efter sanningen om "Björnjägarn", en närmast mytisk gestalt i familjens historia. Vad är sant och vad är rykten? Har de några gemensamma drag? Allt han har att utgå från är en tavla, som "Björnjägarn" målat.
Sex kända svenskar söker sina rötter. Malin Berghagen spårar sitt intresse för andlighet på mammas sida av släkten. Nu letar hon efter musikaliska och artistiska rötter i pappas familj.
.. show full overview
Sex kända svenskar söker sina rötter. Malin Berghagen spårar sitt intresse för andlighet på mammas sida av släkten. Nu letar hon efter musikaliska och artistiska rötter i pappas familj. En resa som börjar i gruvsamhället Vintjärn och för till såväl Dramaten som Operan i Stockholm.
Sex kända svenskar söker sina rötter. Regissören Suzanne Osten med en lång karriär inom teater och film, söker i spåren efter sin pappas dramatiska liv. Karl Osten flydde Hitlers
.. show full overview
Sex kända svenskar söker sina rötter. Regissören Suzanne Osten med en lång karriär inom teater och film, söker i spåren efter sin pappas dramatiska liv. Karl Osten flydde Hitlers Tyskland via Norge till Sverige och träffade Gerd. Tillsammans fick de dottern Suzanne men hon har inte sett sin pappa sedan hon var ett litet barn.
Sex kända svenskar söker sina rötter. Magnus Härenstam letar humoristiska förebilder bland alla allvarstyngda tråkmånsar i släktens historia. Och så väntar han med spänning på ett DNA-prov, som ska visa om det är sant att han har adligt påbrå.
Sex kända svenskar söker sina rötter. Magnus Härenstam letar humoristiska förebilder bland alla allvarstyngda tråkmånsar i släktens historia. Och så väntar han med spänning på ett DNA-prov, som ska visa om det är sant att han har adligt påbrå.
Charlotte Perrelli. Del 6 av 6. Sex kända svenskar söker sina rötter. Charlotte Perrelli har djupa rötter i Småland bland strävsamma småbrukare. Föräldrarnas torp Kåramåla har gått i
.. show full overview
Charlotte Perrelli. Del 6 av 6. Sex kända svenskar söker sina rötter. Charlotte Perrelli har djupa rötter i Småland bland strävsamma småbrukare. Föräldrarnas torp Kåramåla har gått i släkten sedan 1600-talet. Men det saknas inte dramatik i familjehistorien. På sin tidsresa hittar Charlotte bl.a. en anfader som dömdes för dråp, men benådades av kungen Oscar I och fick i stället göra åtta års straffarbete på Malmö fästning.
If there are missing episodes or banners (and they exist on TheTVDB) you can request an automatic full show update:
Request show update
Update requested