Dokumentárne divadlo Natálka, ktoré poukazuje na extrémizmus, čelí kritike zo strany ĽSNS. Štefan Hríb pred rokom navštívil rodinu malej Natálky, ktorá prežila pokus o
.. show full overview
Dokumentárne divadlo Natálka, ktoré poukazuje na extrémizmus, čelí kritike zo strany ĽSNS. Štefan Hríb pred rokom navštívil rodinu malej Natálky, ktorá prežila pokus o vraždu.
slovenské národné divadlo pripravilo inscenáciu na motívy podpaľačského útoku vo Vítkove na Opavsku pre študentov ako príklad extrémizmu. Zareagovalo tak na povolebný vývoj, keď sa do parlamentu dostali ľudia s extrémistickými názormi. Dokumentárne divadlo pod názvom Natálka je prvé z dvojice projektov SND, ktorých cieľom je spolu s debatami so študentmi upozorniť na nebezpečné názory v slovenskej spoločnosti.
Kritici projektu zo strany ĽSNS po jednom z predstavení podali trestné oznámenie pre podozrenie z hanobenia rasy, národa a presvedčenia. Podľa SND ide o snahu zastrašiť učiteľov, aby divadelníkov nepozvali do škôl.
Rodinu Natálky navštívil Štefan Hríb pred takmer rokom. Odpustili? Zvládajú žiť? Kto im pomáha a kto ubližuje?
Hostia:
Natálka – počas natáčania osemročná druháčka mala 2 roky, keď jedna z troch zápalných fliaš dopadla do jej postieľky... Horiaca sa plazila po zemi, popáleného mala viac ako 80% tela, 5 prstov jej museli amputovať.
Pavlínka, Kornélia, Kristýna – Natálkine staršie sestry
mama Anička
otec Pavel
Fedor Gál – iniciátor pomoci Natálke a jej rodine
Přemysl Mikoláš – psychológ (z vlastnej iniciatívy poskytuje rodinnú terapiu od začiatku)
Peter Pöthe – psychiater (dobrovoľne robí predovšetkým terapiu mame Natálky)
Martina Solomonová – psychologička (viedla mimovládku „Biely nosorožec“, ktorá sa venovala rómskym deťom v ostravskom gete)